Diagnostyka maszyn
Diagnostyka profilaktyczna wykonywana jest w celu poznania aktualnego stanu technicznego maszyn i urządzeń oraz szacowania ich zmian w najbliższym okresie pracy. Wiedza o stanie technicznym maszyn pozwala na racjonalne ich wykorzystanie, zaplanowanie niezbędnych remontów i postojów na ich konserwacje. Pozwala również zrezygnować z corocznych, planowych i nie zawsze skutecznych remontów czy przeglądów zalecanych przez producenta.
Charakterystyka przyjętej strategii remontowej:
W ramach diagnostyki profilaktycznej maszyn oferujemy:
Diagnostyka profilaktyczna maszyn oferowana przez naszą firmę związana jest z opracowaniem indywidualnych dla danej maszyny lub grupy maszyn programów komputerowych SIOSM.
System Informacji o Stanie Maszyn (SIOSM) umożliwia archiwizację i wizualizację parametrów dynamicznych i procesowych pracy maszyny, czynności remontowych, konserwacyjnych czy zdarzeń w trybie pomiarów off-line.
ekran nr 1
Powyższy ekran nr 1 programu SIOSM to widoczne w rzucie z góry cztery podobne konstrukcją zespoły sprężarkowe. Obejmuje on nadzór nad pracą w zakresie pomiarów okresowych off-line wykonywanych jeden raz na kwartał (lub częściej w przypadku kiedy wymaga tego pogorszony stan techniczny maszyny). Nadzorem pomiarów dynamicznych objęte są dwa łożyska silnika (1 i 2), dwa łożyska przekładni (3 i 4), dwa łożyska sprężarki (5 i 6) i jedno łożysko głównej pompy olejowej ( 7). Dodatkowo zbierane są parametry procesowe pracy sprężarek tj. temperatury oleju i łożysk, ciśnienia ssania i tłoczenia, prąd silnika i wydatek sprężarki. Wszystkie jednostki dynamiczne i procesowe zebrane podczas pomiarów kwalifikowane są przy pomocy dwóch alarmów A1 i A2. Wartości mieszczące się w zakresie A1 nanoszone są kolorem białym ■, będące między A1 i A2 kolorem żółtym ■ i przekraczające wartość alarmu A2 kolorem czerwonym ■. Na ekranie widoczne ikony przypisane poszczególnym łożyskom i kwalifikujące poziom parametru pomiarowego (kolor biały, żółty lub czerwony) odpowiada ostatnim pomiarom wykonanym na maszynie. W lewym górnym rogu ekranu widoczna jest aktywna ikona obrazująca poziomy parametrów procesowych maszyny. Jedno kliknięcie myszką przenosi z poziomu podstawowego ekranu nr 1 do ostatnio wykonanych pomiarów drgań (amplituda prędkości, przyspieszenia i parametru g/SE) i parametrów procesowych pracy maszyny. Dalej z ikony "Dynamika" można dotrzeć do wszystkich jednostek dynamicznych (ekran nr 1, nr 2, nr 3, nr 5) lub z ikony "Info" do danych serwisowych lub dokumentacji (ekran nr 4).
ekran nr 2
ekran nr 3
Program SIOSM umożliwia również wygenerowanie i wydrukowanie kompletnego protokołu pomiaru z ostatnio lub poprzednio wykonanych pomiarów
(ekran nr 3). W programie SIOSM zapisane są wszystkie parametry techniczne urządzeń podlegających nadzorowi technicznemu w tym wypadku dane sprężarki, przekładni i silnika (ekran nr 4). Program umożliwia gromadzenie dokumentacji fotograficznej badanych obiektów, dokumentacji rysunkowej - projektowej i remontowej. Pozwala na planowanie i archiwizowanie takich czynności jak smarowanie, wymiana oleju i inne. Dane z poszczególnych czynności można przedstawić w postaci raportów.
ekran nr 4
Program SIOSM umożliwia trendowanie wszystkich parametrów pomiarowych dynamicznych jak i procesowych (ekran nr 5).
ekran nr 5
Parametry te również jak kwalifikowane są na podstawie kolorów wyznaczonych przez alarmy A1 i A2. Dodatkową zaletą wykresów trendów jest archiwizacja zdarzeń przypisana do górnej osi poziomej. W przejrzysty sposób pozwala to na identyfikację drgań ze zdarzeniami.
Podstawowym zadaniem jakie stawia się diagnostyce przedremontowej maszyn jest kwalifikacja i weryfikacja zakresu remontu, określenie stopnia zużycia elementów maszyn oraz określenie przyczyn pogorszenia ich pracy - diagnoza. Wiedza ta stanowi podstawę do dobrze przeprowadzonego remontu. Umożliwia bowiem wytypowanie i realizację tylko niezbędnych ale koniecznych prac. Prawidłowo przeprowadzona diagnostyka przedremontowa maszyn weryfikuje zakres czynności remontowych co pozwala na obniżenie kosztów remontów a w konsekwencji kosztów eksploatacji i produkcji.
W ramach diagnostyki przedremontowej proponujemy w zależności od potrzeb określonych w diagnostyce profilaktycznej różne techniki pomiarowe z zakresu pomiarów dynamicznych, termowizji i innych. Pomiary są wykonywane w ustalonych i nie ustalonych warunkach pracy maszyn wysokiej klasy sprzętem pomiarowym.
Proponujemy:
Diagnostyczne poremontowe pomiary maszyn posiadają charakter odbiorowy po wykonanym remoncie oraz stanowią podstawę do dopuszczenia maszyny do ruchów próbnych i gwarancyjnych. Aby uzyskać jak największą żywotność w okresie eksploatacyjnym szczególnie ważne jest uzyskanie niskiej intensywności drgań w całym zakresie warunków pracy maszyny. W tym celu w zależności od istniejących potrzeb stosujemy różne techniki pomiarowe z zakresu pomiarów dynamicznych i innych takich jak: termowizja, analizy częstotliwościowe itd. Do tego celu używamy wysokiej klasy sprzętu pomiarowego.
Z naszych wieloletnich doświadczeń wynika, że to samo nowe, zamontowane podczas remontu łożysko toczne może pracować zaledwie kilka dni w warunkach dużych wymuszeń dynamicznych bądź nawet kilka lat gdy te wymuszenia są na niskim poziomie. W okresie pomiarów poremontowych, dla obniżenia drgań, wykonujemy wyrównoważania wirników metodą w łożyskach własnych.
W ramach pomiarów poremontowych proponujemy: